20
Apr

A sajnálat kevés – tettekre van szükség

 

Traumafeldolgozás – avagy az emberi (m)értékhez igazodás eredményezi a szív szabadságát

Életem első része az egyéni képességfejlesztés módszereinek komplex megvalósításával telt. A gyermekek és a felnőttek egyszerre tanulhattak szárnyalni a kreativitás kibontakoztatása által. E munka közben vettem észre, hogy a traumák feldolgozása mennyire fontos a családok életében, ill. az, hogy elkerüljük a mindennapokban az újabb traumák kialakulását.

 Ez a téma annyira időszerű dolgokra vetett fényt, hogy a mindennapi traumák felismerésével és a mély traumák feldolgozásával kezdtem el foglalkozni.

Gyakorlatilag szinte nincs érintetlen a társadalmunkban, ugyanakkor sajnos nem nagyon veszünk tudomást róla, mert szégyen, bűntudat, tabu övezi. Amikor a családon belüli erőszakkal foglalkozó hiánypótló törvény megalkotásán dolgoztunk, a tagadás és a szépítés jellemezte a légkört. Kiderült, hogy a tipikus magatartásforma az a tanult tehetetlenség: jelen van társadalmunkban már generációk óta az, hogy hárítjuk a felelősséget és személyes érdekeink ellenére is védjük a minket negatívan érintő tendenciákat, illetve már kezdettől fogva tehetetlenségünket fejezzük ki irányukban, azaz meg sem próbálunk változtatni.

A passzív és depresszív viselkedés mellett az is jellemző erre a magatartásra, hogy inkább ürügyet kreál az őt bántalmazó védelmére, minthogy kifejezné és érvényesítené igényeit. Ez a magatartásforma a szomorúság mellett, sok más tényezővel egyidejűleg, jelentősen hozzájárul a szenvedélybetegségek és a krónikus degeneratív elváltozások kialakulásához.

Hitvallásom, hogy a mély élmények maximális feldolgozása és a belső energiák áramlása az, ami az egészséges életet mindig is biztosította. Ezt tapasztaltam gyermekkoromban a falusi családoknál, ezt tanultam sok-sok élettapasztalatom által. Az évek múlásával elkezdtem keresni a hatékony trauma-feldolgozás módszereit. Ezek közül azok voltak a legsikeresebbek, amelyek a kreativitást bontakoztatták ki, mert ez alkalmas a cselekvőképesség kifejezésére, az önbizalom növelésére, valamint a szociális re-integrációra. Arra azonban nem találtam módszert, hogy a mély pszichés lenyomatokat is eltüntessük.

A pszicho-szomatikus blokkok kisimulása az, ami megfogott a Mátrix Központban, ahol az előkészületek alatt megtapasztaltam a KIT módszer holisztikus stresszfeldolgozó lehetőségeit. Első saját tapasztalataim a mély és kivételesen gyengéd ellazulás élményével gazdagítottak.

Maga a KIT módszere egy teljes paradigmaváltást jelent a trauma-feldolgozás területén, mert a kognitív szinteknél mélyebben, sejtszinten oldja fel a blokkokat. Nem kell újra átélni a traumás helyzeteket, sem reviktimizálódni; semmilyen szinten sem kellemetlen, inkább elkápráztatóan érdekes és békés élményen keresztül transzformálja a lélek a korábbi kellemetlen élményeket bölcsességgé.

Már az első alkalommal újra felfedezi az ember azt az ősbizalmat, amit eddig hiányolt az életéből. Először az egység és a nyugalom, a lelki béke élménye jelentkezik, majd ezt követi a vágy arra, hogy ebből még többet, még mélyebben tapasztaljon.

Azt figyeltem meg azoknál, akiket eddig végig követtem ebben a kisimulási és revitalizációs folyamatban, hogy az első néhány alkalom után már tartós lesz ez az állapot és pár héten belül a személyiség újra a teljes fényében mutatkozik.

Szerintem fontos, hogy ne várjuk meg azt a teljes kiüresedést, amikor megszólal a „belső vészcsengő”, hanem lehetőleg minél előbb legyünk őszinték önmagunkkal és minél előbb kezdjünk el tenni a töltekezésünkért. Ne másoktól várjuk a megoldást – a ragyogásunk a saját belső erőforrásaink mozgósításából származó fények összessége. Sok ezer ember életébe vihetünk fényt, ha fontossá válunk önmagunk számára.

A KIT módszerét poszttraumás stressz-szindrómás eseteknél is sikerrel alkalmazzák a világ több, mint 40 országában. A mély traumák nyomai nem mindig rögtön a stresszhelyzet után jelentkeznek. Eltelhetnek órák, vagy napok, akár évek is. Sőt, generációkkal később is viselheti egy családtag a korábbi lelki trauma nyomát. Ezeknek a mély belső blokkoknak az oldása létfontosságú a felszabadult, boldog  élethez.

A Mátrix Központban NASA szintű pihenés alatt rendeződhet a szervezet információáramlása, mely az egészségünk kulcsa.

Halász Pálma

Életigenlők.hu




A rák ellen az emberért, a holnapért! Társadalmi Alapítvány 1214 Budapest, Kossuth Lajos u. 152.

+36/1-217-0404

Adószám: 19009557-2-43

Bankszámlaszám: OTP 11713005-20034986-00000000

IMPRESSZUM


Created by maiskola.hu